Zvolská Homole je skalní útvar nedaleko Prahy. Kdo jezdí do Davle nebo Štěchovic si jistě všiml zajímavě barevné skály za řekou. A pro ty, kdo jezdí Posázavským pacifikem, pak je to ta skála, skrz kterou prochází nejdelší tunel na trati. To nejsou jediné zajímavosti, které se o ní dají říct. Zvolská Homole je také přírodní rezervace s mnoha vzácnými druhy rostlin (např. lomikáme vždyživý) a hmyzu (mravenec drnový, stepník rudý).
Stejnojmenná naučná stezka představí na čtrnácti informačních tabulích Zvolskou Homoli ze všech možných stran. Návštěvník se dozví něco z geologie skal a kaňonu Vltavy, o rostlinách sklalních stepí, významu lesa a stromů obecně, a také třeba o životě mravenců. Z vršku homole je krásný výhled do údolí Vltavy. Kdo bude znaven všemi dojmy, může si v klidu odpočinout na jednom ze tří odpočívadel.
Stezku dlouhou 4,2 km vytvořila Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Zvoneček ve spolupráci s obcemi Vrané nad Vltavou a Zvole u Prahy a generálním partnerem ČSOP, společností RWE Transgas Net.
Český svaz ochránců přírody zpřístupňuje zajímavé lokality veřejnosti ve spolupráci s generálním partnerem ČSOP, společností RWE Transgas Net v rámci projektu „RWE Transgas Net. Blíž přírodě.“ Jeho cílem je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti.
Informační tabule na naučné stezce
Přírodní rezervace Zvolská Homole
Vliv lidské činnosti na modelování krajiny