Diskusní fórum

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Diskuse není redigována či moderována. Redakce
serveru nemůže ovlivnit její obsah. Vyhrazuje si však právo příspěvky odstraňovat.
Nepřijatelné jsou zejména texty urážlivé, vulgární, rasistické nebo příspěvky, které
jsou neplacenou reklamou. Dále budou odstraněny příspěvky, které nebudou podepsány
(jméno a příjmení)

Řadit od nejstaršího Přidat komentář
Novější 1 3 35 70 104
 • 12. 12. 2018 20:02
  Monika V.
  dnešní koncert ZUŠ - ztracená HP taška

  Prosím, prosím!
  Z dnešního koncertu v ZUŠ ze šatny dnes někdo doufám omylem sebral Míšovi Harry Potter plátěnou tašku, vínovou, na patentek, s nápisem 9a3/4 Hogwarts Express. Přivezl si ji z Anglie. Má v ní všechno: flétnu, hromady not, žákovskou do flétny... Moc prosím o vrácení.❤️ Možno i ve škole (3.B).
  Děkuji, MV.


 • včera v 14:14
  Monika V.
  Re: dnešní koncert ZUŠ - ztracená HP taška

  Našla se! Moc všem děkuji!!! MV


 • 10. 12. 2018 15:29
  Václav
  Halda auto u papírny

  Co bude s haldou suti atd .Předpokládám , že je na obecním pozemku a proto se ptám obce za jakých podmínek a do kdy bude tar ohavnodt "zdobit" naší obec.


 • 10. 12. 2018 17:21
  Pavel Zděnek
  Re: Halda auto u papírny

  Dobrý den,
  halda výkopku a stavební suti je na soukromém pozemku, nikoliv na obecním.
  Uložení zeminy v tomto místě není opravdu ideální.
  O uložení zeminy jsme informovali stavební úřad v Jílovém současně i odbor životního prostředí.
  Věřím, že se co nejdříve vyřeší.
  S pozdravem
  P. Zděnek


 • 3. 12. 2018 17:23
  Jana Janauerová
  Fotky z vítání občánků

  Fotky z vítání občánků jsou připraveny k vyzvednutí v pokladně OÚ.


 • 3. 12. 2018 11:06
  Mišule
  Maximální rychlost 40km/h

  Dobrý den, mám takový dotaz když máme tu 40 km/h v obci, tak proč stále vidím ze někteří lidé jezdí přes Vrané až do Skochovic víc jak 40km/h. Proč to Obecní policie Vestec toto nehlídá a nebo to nevidí? Někteří tady jezdí až 60km/h, k čemu tedy máme ceduli se 40-tkou?? Hlavně že zastavují řidiče kvůli zapnutým mlhovkám když je poblíž řeky mlha.
  Děkuji za odpověď


 • 3. 12. 2018 13:45
  Blesk
  Re: Maximální rychlost 40km/h

  Třeba zrovna do skochovic neni problém jet 60..jen ať OP řeší mlhovky které sou mnohem horší než to ze někdo jede 50 a ne 40..


 • 28. 11. 2018 13:41
  Jana Janauerová
  Nález

  Nalezená peněženka
  V pokladně OÚ je uložena peněženka s žákovskou platební kartou M.Š./ČSAD Kladno/.


 • 25. 11. 2018 0:35
  Trident One
  "Kodlíč"

  Před nějakou dobou zde kdosi položil dotaz na původ názvu "Kodlíč",

  Netuším, zda byl dotaz zodpovězen a tak se omlouvám, budu-li opakkovat již řečené, ale trochu jsem se tím zabýval nezávisle.

  Informace, které se ke mně dostalo, obsahuje zhruba tento výklad:

  Pravděpodobně došlo k tzv. "úžení", tedy dávné jazykové úpravě staročeských výrazů, při němž je "ú" nahrazeno "í"
  Původní výraz v takovém případě tedy mohl být "kodlůč" což znamenalo něco jako "oddělenec" či oddělené - separované území.
  Nevím, jaký charakter mělo zastavěné území oblasti "Na Kodlíči" v době jeho vzniku, ale bylo-li zástavbou oddělenou od původních Skochovic, pak by toto vysvětlení dávalo smysl.

  Jetě jednou se omlouvým za potenciální nošení dříví do lesa či objev Ameriky, ale pokud zatím nikdo neodpovídal, snad jsem aspoň trochu pomohl nastínit možný význam.


 • 3. 12. 2018 20:17
  Dana Ullwerová
  Re: "Kodlíč"

  Dobrý den,
  tento názor se nám nepodařilo z dostupných pramenů doložit, ověřit. Ani ve slovníku místních a pomístních jmen, ani ve staročeštině patrně uvedená slova neexistovala.
  Máte-li prosím někdo jiný názor, nebo se vám podaří něco zjistit o této problematice, případně někdo pamatujete vznik názvů některých ulic, sdělte nám to prosím.
  O oddělení Kodlíčí od Skochovic nemáme žádné podklady, naopak první doložitelné hranice Skochovic byly vymezeny potoky Dubná pouze po Dravkov, později se posunuly více k Vranému.

  Protože nyní vrcholí výročí 1 025 založení Vraného a Skochovic, pokusme se určit a lokalizovat první historicky doložitelné hranice. Písemných podkladů je málo, nebo žádné, můžeme se pouze dohadovat, a to zvláště na základě zakládací listiny Břevnovského kláštera a historických map, kde jsou uvedeny tyto názvy:

  Hranice Skochovic byly vymezeny následujícími místy, kopci, potoky, řekou, cestami

  Cralowa hora současný název V Hoře, 392 m, na Březové

  duo rivuli (dva potoky) Dubna et Scala- u potoku Dubná se zachoval původní název, stále se kolem vyskytují krásné dubové lesy již více než 1000 let, pramení v ulici Na Struze a pod Březovskou silnicí. (Obec Březová a Zvole založeny až o 300 let později), vtéká do Vltavy u vodních lyžařů

  Druhý potok Scala (z lat. schody, má stupňovitý tok nad Dravkovem, někdy se vyskytuje název Sala)-nynější Dravkov, pramení pod Březovou.

  flumine Wltawa et ex altera parte fluminis Bucownyce usque Cresmna- na druhé straně Vltavy od Jílovišťského potoka (Bukovnice) po Bojovský potok (Třemošnice, zdroj informací-Zdeněk Boháč: Z dějin Vraného a Skochovic, Trnová v minulosti, jsou zde uvedeny rovněž zajímavé mapy z doby předhusitské s vyznačením druhů pozemků, rýžovišť zlata, zalesněním apod.).

  usque viam que dictur Zlapcyce-až po cestu, která se jmenuje Zlapcyce, patrně cesta za Trnovou, která vede na Slapy
  Málokdo ví, že obec Trnová patřila ke Skochovicím.

  O významu naší vesnice a její bohaté minulosti před rokem 1000 svědčí zvláště tato věta:
  „Villam quoque Nawranem nomine cum hospitibus et ecclesia….“
  Farnost s kostelem v této době se vyskytovala na málo místech, žili zde obyvatelé (rovněž i hosté-hospitibus) , kteří pracovali na hospodářských usedlostech, v zemědělství, lesnictví, jako rybáři (piscatores), je zde doložené rýžování zlata, nastával rozvoj řemesel, hrnčířství apod.
  Vliv Vraného sahal i ke zlatým dolům v okolí bývalé lesní školky a jezírka, k oblasti zaniklé osady Hřibov (vyskytuje se na mnohých mapách, obec Zvole založena až po r. 1267), ke hradu na Homoli. (zdroj Tomáš Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, dále pak mapování Müllerovo, 1., 2., a 3. vojenské mapování, které uvolnil Vídeňský vojenský archiv, 1. stabilní barevný katastr, který nese informace o druzích pozemků-luk, pastvin, zahrad, orné půdy, cest, lesů podle druhu, jsou zde označeny 4 velikosti stromů, rozlišuje domy, budovy dřevěné a zděné apod.)
  Ullwerová


 • 24. 11. 2018 11:03
  F. Hl.
  Zlé auto

  Dobrý den, u staré váhy (mezi nádražím a poštou) parkuje opakovaně velké nákladní vozidlo 5AZ7035, firma Českomoravský beton. Auto blokuje přístup k chodníku, je nutné ho obcházet do silnice, což je velmi nebezpečné. Dále přes něj není vidět do/z křižovatky. Prosím o řešení s policií.


 • 24. 11. 2018 13:30
  Pavel Zděnek
  Re: Zlé auto

  Dobrý den,
  informace předána k řešení Obecní policii.
  S pozdravem
  P. Zděnek


 • 9. 11. 2018 20:12
  V. Zivny
  zamoření hlukem - motorky

  Celé léto trýzní a zaplavují hlukem bezohlední motorkári vltavské údolí, Vrané, Skochovice, atd .. svými protizákonne prestavenými vehikly, odporující technickým normám. Je treba s tím neco delat, je to otravné, naprosto zbytecné (9 z 10 motorkáru má stroj podle norem a clovek o nich ani neví) a zdraví škodlivé. Takto bezohledne nemá nikdo právo se chovat, takový jedinci více méne otráví, vyruší a rozladí nesmyslne stovky lidí, opakovane, podél celé trasy jejich jízdy.


 • 9. 11. 2018 14:07
  Josef Vítek
  Vedení obce

  Dobrý den,
  bude zde nějaké info, případně zápis z ustavující schůze, o složení nového vedení obce?


 • 9. 11. 2018 19:07
  Pavel Zděnek
  Re: Vedení obce

  Dobrý den,
  zápis z jednání úvodního zastupitelstva je umístěn zde: https://www.vranenadvltavou.cz/zapisy-zo-2018
  S pozdravem
  P. Zděnek


 • 9. 11. 2018 8:28
  Aleš Nevoral
  spojení do Prahy

  Dobrý den,

  hodlá dát obec podnět na ROPID, ČD a na kraj kvůli přetíženosti vlakového spojení z Vraného do Prahy ?
  Je milé, že se zajistil svoz cestujících do Prahy z okolních vesnic a přibyli ve Vraném dvě autobusové linky, ale jaksi někdo nedomyslel, že by se měli posílit i spoje z Vraného do Prahy, aby lidi nemuseli cestovat jako dobytek. Spoj v 5:42 z Vraného je ještě OK. Nicméně následné spoje jsou přetížené. Vlak přijede plně obsazený již ze Skochovic a ve Vraném do každého vlaku směrem do Prahy nastupuje cca 100 až 130 lidí. Pro info kapacita těch žlutých přetopených křápů je cca 250 lidí a to včetně stojících.

  Proto bych rád kdyby se nově zvolené zastupitelstvo o tuto problematiku začalo intenzivně zajímat a navrhlo posílení ranních spojů řešených např. Pendlem mezi Prahou a Vraném n. Vlt. - kapacita tratě by to pobrala. Myslím, že bychom si to všichni zasloužili - trochu tu kulturu cestování pozvednout.

  Děkuji AN


 • 9. 11. 2018 9:17
  Pavel Zděnek
  Re: spojení do Prahy

  Dobrý den,
  o této situaci víme. Obec Vámi popisovaný problém průběžně řeší, po ROPIDu a KÚ Středočeského kraje požadujeme posílení přetížených vlakových spojů.
  Poslední dopis s požadavkem na posílení vlakového spojení z Vraného nad Vltavou do Prahy byl na KÚ Středočeského kraje, Odbor dopravy odeslán 29. 10. 2018.
  S pozdravem
  Pavel Zděnek


 • 25. 11. 2018 0:23
  Trident One
  Re: spojení do Prahy

  Před cca osmi měsíci jsem měl mailovou komunikaci s odpovědnou pracovnicí Českých Drah, která uvedla, že se v nejbližší době chystá zavedení 15iminutového taktu ve špičkách, tedy mezi spoji na Čerčany a Dobříš by měl být z Vraného vždy vložen tzv "městský spoj" (stejně jako z Roztok).
  Bohužel vzhledem ke skutečnosti, že je k tomu potřeba zdvoukolejnění trati, které se oproti záměru v dohledné době nechystá, zůstane s vysokou pravděpodobností jen u plánu a "dočasně" (jak víme, základní jednotkou dočasnosti je v naší zemi jeden furt) sníženého cestovního komfortu.


Novější 1 3 35 70 104

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.
grafika_pata.jpg