• Zvoneček obnovuje třešňový sad - Mezinárodní dobrovolnický den pomohl i staré třešňovceV centru Vraného nad Vltavou, nedaleko Základní školy, je starý třešňový sad. Sad byl léta zarostlý kopřivami, ostružinami a postupně zarůstal i náletovými dřevinami. Místo, aby si sem mohly děti volně chodit na třešně, stávalo se toto místo postupně místem na odkládání bioodpadu. Proto CEV Zvoneček požádal obec, zda by o místo mohl pečovat a zpřístupnit ho veřejnosti. Na obecním úřadě nám vyšli vstříc a my se pustili do práce.
Zpočátku nám nebylo jasné, kde seženeme potřebné síly, neboť práce bylo v sadu tak říkajíc nad hlavu. Proto jsme uvítali možnost využít nabídku firemních dobrovolníků během Mezinárodního dobrovolnického dne. Tento den připadá na 17. května a v České republice se do něho letos zapojilo prostřednictvím společnosti Byznys pro společnost 27 firem s více než 700 dobrovolníky, kteří pomáhali více než padesátce neziskových organizací. Jednou z nich byla letos i naše organizace.

Pomoct s obnovou třešňového sadu nám přišlo téměř 20 dobrovolníků ze čtyř firem. Podařilo se nám posekat trávu, kopřivy, redukovat plochu maliní a ostružiní. Částečně jsme vysekali náletové dřeviny, dost nám jich ale ještě zbylo do budoucna. Odstraněním starého oplocení se sad stal volně přístupným pro veřejnost, sloupky z něho jsme použili na založení kompostu. Všem dobrovolníkům patří veliký dík nejen za vykonanou práci, ale i báječnou atmosféru, která na místě vládla. Díky nim je nyní sad volně průchozí a přístupný veřejnosti. A jestli se na nás sluníčko usměje, dočkají se brzy děti i těch třešní!


CEV Zvoneček
Mgr. Gabriela Dobruská

Tisková zpráva ke stažení ZDE! (.pdf)


Komentáře


 • 22. 5. 2013 9:22
  Jana Vítková
  Díky!

  Je pěkné začít den s takto pozitivní zprávou :-)
  Obdivuji úsilí organizátorů a nadšení dobrovolníků.
  JV


 • 23. 5. 2013 12:39
  Radka Báčová
  Díky!

  Připojuji se s poděkováním, to je skvělé, díky za nápad a organizaci:-)


grafika_pata.jpg