VRANSKÝ MASOPUST již tuto sobotu!



obr_posviceni.jpg

Slavení masopustu je dlouholetá tradice, která se k nám zase opět vrací i na naše stoly. Tušíte, odkud se tento svátek vůbec vzal?
I když patří období masopustu, mezi svátky Tří králů do Popeleční středy do církevního kalendáře, nejde původně o církevní svátek. Jedná se o pohyblivý svátek stejně jako jsou Velikonoce. Masopust vrcholí 3 dny před Popeleční středou, která je podle tradice prvním postním dnem. Proto se také v těchto dnech nejvíce oslavovalo, pilo, jedlo, hodovalo a vesnicemi chodily maškarní průvody. Bylo to období bujarého veselí, oslav a také domácích zabijaček před postními dny. Řezníci měli tehdy nejvíce napilno. Masopust představoval období na pomezí dvou ročních etap, konce zimy a začátku jara. Na venkově to to etapa hospodářského klidu, kdy se dokončovaly drobné hospodářské práce a zároveň se již všichni připravovali na příchod jara.

Zvyky a tradice před Popeleční středou
koblihy.jpgO tučném čtvrtku bývala k obědu tradiční vepřová pečeně se zelím a knedlíky. Žízeň se zapíjela džbánem piva. Na tučný čtvrtek si každý měl dopřát tolik piva a mastného jídla, co snesl. Pátek a sobota utekla jako sen a už tady byla tak dlouho očekávaná masopustní neděle.

Masopustní neděli se také říkalo taneční. Hudebníci v obcích zvali na návsích svým vyhráváním k muzice do hospody, kde se scházela většina místních. Byl to den, kdy pivo teklo proudem a z tanečních sandálů se jen kouřilo. Pilo zpívalo a hodovalo.

Na druhý den o masopustním pondělí se pokračovalo v tanci. Byl to tzv. "mužovský bál". Na takovou zábavu neměla svobodná chasa přístup a musela se spokojit s přihlížením. V tanečním kolem byly ženáči a vdané ženy.

Masopustní úterý před Popeleční středou býval svátečním dnem a maškarních průvodů. Ty se dochovali na vesnicích až dodnes a můžeme tak o tomto dnu spatřit roztodivné masky všech druhů, zpěv místních muzikantů a cinkot štamprlí a půllitrů piva. Každý průvod míval v čele hlavní postavu šaška, který byl ozdobený barevnými papírky a na hlavě míval typickou špičatou čepici. Průvod procházel od dveří ke dveřím a zahrál domácím kousek ze svého repertoáru. Za to byli odměněni koblihami, vejci, uzeným masem, obilím, ale i penězi.

pruvod_2.jpg


Komentáře


  • 10. 2. 2018 11:38
    Michal M.
    Cas a misto?

    Rad bych podal zpetnou vazbuy - ani zde v textu, ani na letacku jsme nenasli cas a misto zahajeni akce.
    Pokud je misto a cas nejakou tradici, mozna by i presto stalo za to tyto udaje uvest pro ty, kdo zde jeste tak dlouho nebydli.


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
grafika_pata.jpg