• Vranské hudební jaroV letošním roce se v našem kostele sv. Jiří koná již 15. ročník Vranského hudebního Jara. Tomuto tradičnímu cyklu předcházelo několik koncertů – v r. 1993 v rámci oslav Milenia obce se uskutečnil první koncert: 12.6. – Štěpán Rak a Alfréd Strejček. Dalším koncertem bylo vystoupení známého pražského sboru Cantus Amici 16.1.1994.  V r. 1995 následovaly další koncerty – Duo Semplice a opět Štěpán Rak. Postupně přibývaly další koncerty i zájemci o vystoupení a tak od r. 1998 vznikl cyklus Vranské hudební Jaro. Kromě profesionálních sólistů a souborů (Rak/Strejček, Spirituál kvintet, Škampovo kvarteto, sólisté státní opery, Musica da chiesa, komorní orchestr Far musica a další), zde pravidelně vystupují vyspělí studenti a absolventi HAMU za klavírního doprovodu prof. Jaroslava Šarouna (mnozí z nich jsou dnes již známými sólisty) i výborné amatérské soubory. V letošním roce jsme zařadili i studenty pražské konzervatoře, z nichž dva vystoupili již při vánočním koncertu jako hosté našeho Sboru svatého Jiří.

Od r. 2007, kdy byla v kostele instalována socha patronky hudebníků sv. Cecilie, stal se tradicí i Cecilský koncert vždy v sobotu kolem jejího svátku (22.listopadu).

Hlavními sponzory koncertů jsou:

 • pan Milan Škoda, někdejší člen Sboru sv. Jiří a majitel firmy FOTO ŠKODA v pražské Vodičkově ulici, který sponzoroval všechny koncerty Rak/Strejček a Spirituál kvintet (každý rok alespoň jeden z nich),
 • obec Vrané, která financuje ostatní koncerty a od r. 2011 se podílí i na financování koncertů Spirituál kvintetu.

Výtěžky z dobrovolného vstupného jsou využívány výhradně na opravy a údržbu kostela. Potěšující je, že se plynule zvyšuje účast na těchto koncertech. Výbornou akustiku i celkovou atmosféru našeho kostela si chválí i všichni účinkující a tak jsme v současné době v situaci, že zájemce o vystoupení musíme odkazovat již na příští rok.

Těšíme se i na Vaši účast.

Ing. Alfons Limpouch


Komentáře


 • 16. 4. 2012 12:42
  Anna Lupienska
  Vranské hudební jaro

  Dobrý den,
  kde najdu program letošního ročníku?
  Děkuji předem za informaci.
  S pozdravem

  Anna Lupienska


 • 16. 4. 2012 15:45
  Petr Janeček
  Re: Vranské hudební jaro

  Dobrý den,
  všechny akce v rámci kulturního hudebního jara naleznete v kalendáři akcí v obci, který je v hlavním memu.


 • 16. 4. 2012 22:07
  Růžičková
  Progarm

  Dobrý den,
  máte prosím, již konkrétní program koncertů Vranského hodebního jara? V případě že ano, tak kde je možné ho vidět?
  Děkuji za odpoveď.
  A. Růžičková


 • 23. 4. 2013 12:01
  Blanka Popperová
  spirituál kvintet

  Dobrý den,
  kdy
  bude letos koncert skupiny Spirituál kvintet
  v kostele?
  Děkuji za odpověď ,
  s pozdravem Blanka Popperová


grafika_pata.jpg