Rozpočty obcí tratí na nepřihlášených občanech. Jde o miliony korun!Region kolem hlavního města trápí "černé duše". Na nepřihlášených občanech tratí obecní rozpočty až miliony korun ročně. Někde jsou s touto ztrátou smířeni, jinde se s ní snaží bojovat. Každopádně se oslovení regionální politici shodli, že odhalit nepřihlášeného a donutit jej přihlásit se k trvalému pobytu bývá nadlidským úkolem. Chybí lepší vymahatelnost práva.Souměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav oficiálně udává sedmnáct tisíc trvale přihlášených osob. "A další dva tisíce lidí zde sice bydlí, ale přihlášeni nejsou," přibližuje brandýský starosta Ondřej Přenosil. Daňové odvody těchto osob tak nejdou do brandýského rozpočtu, což každoročně připraví městskou pokladnu odhadem o sedmimístnou částku.Pro zajímavost: za takové peníze lze každý rok opravit několik kilometrů lokálních komunikací. "My jsme nikdy nikoho k trvalému přihlášení nepřemlouvali a ani o tom neuvažujeme," navazuje starosta Přenosil. "Určitě nechceme jít ani tou cestou, že nově trvale přihlášeným slíbíme nějakou tu výhodu, třeba roční osvobození od poplatků za odvoz komunálního odpadu."

Říčany spustily plakátovou kampaň
Cestou "něco za něco" se naopak vydali v Říčanech. Ty mají oficiálně kolem čtrnácti tisíc přihlášených občanů. "Ve městě ale žije odhadem sedmnáct tisíc lidí," upozorňuje starosta Vladimír Kořen. "Pro náš rozpočet je to velký problém, ročně tratíme na odvodech asi dvě desítky milionů korun."

I proto tamní radnice spustila začátkem května kampaň v podobě reklamních plakátů. Na každém je vytištěno jedno konkrétní místo v Říčanech před rekonstrukcí a po ní. Vše provází slogan: "Natrvalo je to lepší, přihlaste se trvale v Říčanech a uvidíte ještě větší rozdíl." "Byrokracie může samozřejmě pár lidí odradit, ale pro naše město je změna trvalého pobytu tou nejlepší pomocí," říká Kořen.

Za "něco" v podobě přihlášení se garantuje říčanská radnice třeba jistotu, že dítě nově přihlášených rodičů nebude odmítnuto u zápisu do první třídy. "Hodně se snažíme přesvědčit i místní podnikatele. Ti jsou třeba i trvale přihlášeni, ale firmu mají registrovánu jinde. Věřím, že se výsledky brzy dostaví a počet nově přihlášených obyvatel i regionálních firem poroste," dodává říčanský starosta.

Čím menší obec, tím více tratí
Menší sídla, například Vrané nad Vltavou, které udává zhruba 2400 přihlášených k pobytu, sice tratí méně než "obři" typu Říčan, o to citelněji se to však projevuje v rozpočtu. "Reálně odhaduji, že u nás žijí zhruba tři tisíce obyvatel. Těch šest stovek nepřihlášených, to je pro nás o asi pět milionů korun méně v obecní kase," popisuje vranská starostka Martina Filipová.

(zdroj: týdeník 5plus2)

STAŇTE SE OBČANY VRANÉHO NAD VLTAVOU.

logo obce Vrané nad Vltavou[8].jpg

Děkujeme!

 


Komentáře


 • 29. 5. 2014 17:15
  Klára
  Výhody přihlášení ?

  A víte o tom, že si spousta lidí dává bydliště zpět do Prahy, protože zde jim nejsou vzaty děti do školky, zatímco v Modřanech ano???


 • 29. 5. 2014 17:59
  Marie
  něco za něco

  A za co má ta obec tu školku vybudovat, když nedostává peníze "za hlavu". Všichni jenom chtějí, ale vždy je něco za něco "soudruzi"!!!
  Vesnice kolem Prahy byly v peněžním útlumu již za komunistů, protože peníze šly do Prahy.


 • 29. 5. 2014 19:28
  Zdeněk Malý
  Zdeněk

  Paradoxem je to, že většině nepřihlášených se podstrojuje mají kanalizaci, vodovod, rozšiřuje se pro ně škola, my přihlášení v centru obce na kanalizaci a vodovod čekáme od roku 1989


 • 30. 5. 2014 7:21
  Klára
  Re: Zdeněk

  Ano také jako přihlášení všichni v ulici nemáme vodovod, kanalizaci, silnici před domem natož školku.


 • 30. 5. 2014 11:19
  Martin Koubek
  výhody přihlášení

  Školka je problém celé republiky, nejen Vraného. Nafouknout se to nedá a Praha má výhodu velkého města = více školek a tedy možností. Možná pokud chce někdo přihlásit dítě do Prahy s trvalým bydlištěm ve Vraném, umí pak pomoci obecní úřad a domluvit spolupráci se školkami v Praze, ale musí o tom úřad vědět. Já mám sice celou rodinu hlášenou ve Vraném, sám jsem v Praze, ale změním to, jen co se odhodlám na úředního šimla a změnu všeho nutného...
  Chápu, že bez peněz se těžko něco zlepšuje, to je pak začarovaný kruh lidi.


grafika_pata.jpg