Informace o skále - 29.7.2013Minulý týden obec Vrané nad Vltavou požádala pana hejtmana o to, aby Rada Středočeského kraje přijala politickou zodpovědnost a staveniště předala dříve, než dohodne vše ze SFŽP a podepíše smlouvu o poskytnutí dotace, tak jak při návštěvě ve Vraném pan hejtman slíbil. V tuto chvíli je vybrána firma, která bude sanovat skálu, je podepsána smlouva o dílo, ale kraj stále nepředal staveniště. 
Momentálně běží na kraji kolečko, ve kterém se schvaluje: 

 •     technický dozor investora
 •     geologický dozor
 •     biologický dozor

Firma, která bude sanovat skálu čeká na pokyn z KÚ, aby mohla převzít staveniště. 
Snahou naší obce je, aby kraj měl tolik odvahy a v momentě, kdy budou podepsány smlouvy s jednotlivými dozory, stavbu předal. Pokud by čekal na ukončení všech administrativních kroků na SFŽP, mohl by čekat ještě značně dlouho.
Včera na ČT 24, v regionálním zpravodajství řekla mluvčí KÚ, že biologický dozor si musí nejdříve skálu před předáním prohlédnout a zmapovat. 
Vítězná firma PKB, a.s. bude sanovat skálu za 5,878 mil. Kč + DPH (7,133 mil. Kč vč. DPH) a bude sanovat 26 týdnů.


Komentáře

Přidat komentář
 • 29. 7. 2013 19:10
  Milan
  Skála

  Tak a je to tady. Staci si dat jedna a jedna dohromady a vysledek je jaro 2014.

  Zde je vyjadreni pana reditele firmy, ktera vyhrala vyberove rizeni na sanaci skaly (email z dnesniho rana):

  Vážený pane XXX,

  naše společnost se stala vítězem zakázky a má podepsánu smlouvu se Středočeským krajem. Ve smlouvě jsme se zavázali, že práce provedeme do 22 týdnů od předání staveniště. Podle našich informací nemá Středočeský kraj dosud vybrán stavební dozor a tak pořád k předání staveniště nedošlo. Jelikož je nyní 31. týden, tak nelze očekávat, že sanace bude dokončena do konce letošního roku. V zimním období se sanace provádět nedá a tak lze očekávat, že práce budou dokončeny v jarních měsících roku 2014.

  S pozdravem
 • 30. 7. 2013 11:47
  hugo
  Re: Skála

  Tohle je jak boj s vetrnymi mlyny. A cloveka to unavuje a vysiluje.
  Nikdo z tech pupiku tady nebydli a proto jim tyhle prutahy vubec nevadi.
  Kdyby to nejak pomohlo (jako, ze vim, ze nepomuze), tak by bylo nejlepsi jit si sednout pred urad a nepohnout se, nez nam daji informace. Nebo lepe, spustili prace...


 • 30. 7. 2013 13:28
  Dušan Všelicha
  Re: Skála

  Tato zpráva o teoretickém termínu konce uzávěry mě vede k prosbě směrem k obci. Není přece jen možné jednat o DOČASNÉM a mimořádném zprovoznění břežanského nájezdu na pražský okruh?
  Děkuji


 • 29. 7. 2013 20:45
  M
  Už lze říci jenom jedno...

  ...NO COMMENT!


 • 29. 7. 2013 21:51
  Milan
  Re: Už lze říci jenom jedno...

  Já si naopak myslím, že bychom to měli nejen komentovat, ale bránit se lhostejnosti, liknavosti a lenivosti státních úředníků. Vytvořit skupinu vranských občanů, ohlásit se u hejtmana, žádat splnění slibu, že to urychlí, zkrátka přejít do protiútoku. Když budeme zticha, bude stejná situace ještě za rok!


 • 29. 7. 2013 23:05
  M
  Re: Už lze říci jenom jedno...

  Spíše jsem to myslela, že už nemám slov k této situaci. Když jsem si před pár měsíci říkala, že to vidim, že budeme ještě jednu zimu jezdit přes Zvolský kopec, tak jsem si připadala jako největší pesimista. Obávám se, že protiútok měl přijít již hned po uzavírce a nyní už moc nezmůžeme. Od vedení kraje bych očekávala, že disponuje lidmi vzdělanými a schopnými, anebo nám byly všechny nezbytné kroky schvalování záměrně zatajovány???


 • 30. 7. 2013 0:23
  T
  Jarek

  reportáž v CT: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/236229-silnice-na-vrane-nad-vltavou-je-stale-zavrena/?mobileRedirect=off


 • 30. 7. 2013 0:27
  jarek
  Re: Jarek

  V reportari je: "Musí se najmout horolezci, aby celou skálu prohlédli, zjistili, jaká je tu vegetace, budeme ovšem s biologickým dozorem jednat, aby ta doba byla co nejkratší," uvedla mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová. " A TO SE NEVEDELO V BREZNU, DUBNU ATD az ted se bude jednat?


 • 30. 7. 2013 12:10
  Boris
  HURÁ

  HURÁ,
  aspoň tam můžu pořád jezdit na kole a nebudou mě dlouho otravovat žádný rozmazlený smradlavci s autama. Mě to takhle vyhovuje a určitě nejsem sám. Co spíš na kraji zažádat o dotaci na cyklostezku a auta tam už nikdy nepustit. Měly bychom jednu z nejbezpečnějších cyklostezek a příroda by jenom chrochtala, stejně jako my cyklisté. Dyť na objížďku si rozmazlenci, co jezděj v autě po jendnom, určitě oblíbili.


 • 31. 7. 2013 17:31
  Petr
  Re: HURÁ

  Nelze neodpovědět,tak jako Vám vadí auta ,tak nam kola,tento příspěvek je vrchol in.


 • 1. 8. 2013 7:23
  Boris
  Re: HURÁ

  Nevím co je "vrchol in".
  A hlavně, mě auta nevaděj protože teď cestou vlastně žádný nepotkávám. Narozdíl od jinejch si nestěžuju. Všichni byste se nad sebou a svejma pseudožalobama na kraj atd. trošku zamyslet. Vždyť díky uzávěře člověk ztratí pojem o čase.


 • 2. 8. 2013 21:11
  iva
  Re: HURÁ

  Dobrý večer pane Borisi,
  je to super, brát to jako "peace forever". Jak to budete řešit v zimě? Také na kole? Máte děti? Kdybyste byl tak hodný a poradil mi, jak se třemi dětmi na kole rozvést děti do krožků, nakoupit celotýdenní nákup atd......


 • 5. 8. 2013 9:30
  Boris
  Re: HURÁ

  By mě zajímalo jak ty děti rozvážíte teď? Jestli autem, tak nerozumím otázce. člověk je od přírody tvor přizpůsobivý a tak improvizujte a nepeskujte. jsme všichni nějak lenivý, jak tak čtu.


 • 6. 8. 2013 8:21
  Jan K.
  Re: HURÁ

  Pan Boris je asi nějaký místní pablb....Jinak si nedovedu vysvětlit jeho myšlenkové pochody zejména pokud sám správně tvrdí, že silnice tu byla dříve a rozhodně pro vozidla a nikoliv pro kola je určitě přínosnější cyklostezka.... Kolik jezdí lidí v autě rozhodně není jeho starost... Já se rovněž nezajímám zda vozí celou rodinu na kole. I když pochybuji o tom, že by takové stvoření mohlo mít rodinu...


 • 6. 8. 2013 8:24
  Jana
  Re: HURÁ

  Doufám jen,že Vás Borisi neveme slepák,či něco podobného a nebudete potřebovat sanitku,protože přes ty příšerně přetížený objížďky Vás dovezou jen jako mrtvolu a v zimě při sněhu nebo náledí se do Vraného dostane maximálně vrtulník,pokud bude mít kde přistát a pokud bude moci vůbec vzlétnout. Takže na dle Vás smraďochy auta raději nenadávejte,a pokud Vám vadí pokrok,vraťte se do jeskyně nebo na strom.


 • 6. 8. 2013 8:51
  Boris
  Re: HURÁ

  Když pominu negativní reakce lidí na mé názory, tak rodinu kupodivu mám a to velmi rozvětvenou. Pro sociální dávky jezdíme na kole všichni a to i včetně invalidních rodičů a prarodičů. Neb ve zdravém těle zdravý duch. Jsem naopak velkým zastáncem pokroku, avšak jak je vidno tak pokrok duševní se jaksi někde zastavit, ási na úkor hmotného štěstí.


 • 7. 8. 2013 12:29
  Lucie
  Re: HURÁ

  A co kdyby absurdní zabezpečení havarijního stavu - tzn. (blokovaný průjezd) pod velmi nebezpečnou padající skálou - přestalo být absurdní. Tzn., že kraj skutečně - řádně zamezil průjezdu i průchodu všech vozidel, cyklistů i chodců, tak jak je stanoveno v původním nařízení o uzavírce. Pravděpodobně, snad již začnou pracovat a převzetím "stavby" bude průjezd na kole i průchod na nějaký čas skutečně uzavřen, pak zřejmě i pro p. Borise se stane čas podstatný. PS: Paní IVA se ptala zda máte děti, ne bratry a sestry a babičku.


 • 7. 8. 2013 14:56
  Vasil
  Re: HURÁ

  :)))) Jsme moc rádi, že vám situace vyhovuje a že můžete se svou rozvětvenou rodinou i nadále jezdit pro sociální dávky na kole bez aut. Jen bacha na pokuty, on je tam totiž zákaz vstupu.


 • 8. 8. 2013 12:48
  jana
  Re: HURÁ

  ty bláboly si nech nejsou všichni mladý stejní přeji mnoho cyklistických výrav


 • 26. 8. 2013 12:02
  Michal Hlaváček
  Re: HURÁ

  Na kole jezdím do práce také, z tohoto úzkého úhlu pohledu je uzavírka pro cyklisty celkem příjemná, ale celkově mě hodně štve jako asi všechny ve Vraném. Ale je to jen za cenu porušování pravidel (zákaz vjezdu platí i pro cyklisty a motorkáře, je tam i zákaz vstupu), policie to tam už několikrát pokutovala. Jak hodláte řešit dojížďku na kole v září, až tam firma bude pracovat- to nepůjde projet na kole určitě.


 • 30. 7. 2013 13:28
  Josef Koukal
  Názor

  Tak jak to tedy je, 26 týdnů nebo 22 týdnů? Ono je to nakonec vlastně jedno, teď jsou prázdniny a to se nikdo nepřetrhne, takže optimisticky by práce mohly začít v září, v listopadu napadne sníh a roztaje v březnu – no, možná už příští léto budeme jezdit, pokud do té doby cesta nezaroste a nebude nutno ji celou rekonstruovat. Alespoň, že ta cyklostezka funguje i bez dotací a cyklisté si ji pochvalují. Kam se poděly argumenty, že skála hrozí bezprostředním zřícením, že je nutno počkat na financování z EU, že práce musí být zahájeny nejpozději do 14.6.2013, že náklady budou přes 20 mil. Kč? Nikdo už také nehovoří o tom, že komunikace bude v průběhu prací uzavřena pouze na nezbytnou dobu, tj. že po odstranění zvětralých částí masívu bude silnice alespoň částečně zprovozněna. Toto není ve smlouvě se zhotovitelem nijak ošetřeno? Na dozor ať si KÚ najme zpracovatele posudku, ten dokáže vše "ošéfovat" od stolu a nepotřebuje lozit nikde po skále, navíc má razítko, které to pokryje. Biologický průzkum se mohl udělat už v rámci zadávací dokumentace, to by ovšem ten, kdo to má na starosti, musel chtít. Jinak politická zodpovědnost, jak ji chápu já, je například to, že když občanům něco slíbím a pak to nesplním, tak odstoupím. Silně pochybuji, že Rada Středočeského kraje bude takto postupovat a něco nestandardně řešit, zvláště u tak marginálního projektu.


 • 31. 7. 2013 22:21
  Lucie
  Odpovědnost

  A co takhle dotlačit kraj k odpovědnosti, třeba právní cestou, (místo veřejné sbírky na billboard) - dát příspěvek na právní zastoupení obce/občanů Vraného, kterým kraj svým ne-jednáním (nečinností) a pravděpodobně i nějakou chybou způsobil značnou škodu v podobě výrazně vyšších nákl. na dopravu, firmám prodražil náklady na zásobování, a poškodil svým jednáním řadu firem, které ve Vraném působí a jsou závislé např. na letní sezoně / koupaliště / campy a pod. Pojďme prosím řešit to co je důležité! Pokud se nebudeme bránit nyní - nebudeme jezdit ani za rok!


 • 1. 8. 2013 20:51
  Hanka
  Re: Odpovědnost

  Dobrý večer Lucie,
  děkuji Vám moc za Váš příspěvek. Máme ve Vraném firmu a jsme objížďkou velmi limitováni, ztratili jsme tento rok mnoho klientů, jednoduše nás nenašli, protože 6 týdnů trvající objižďka přes Točnou byla už moc. Už jsme skeptičtí, myslíte si, že se silnice opět někdy v budoucnosti otevře? Je tady v této věci mnoho otazníků, prosím věřte mi, že i já volám na různé instituce a úřady, ale nikdo nic pořádně neví.
  Jestliže se práce na skále nezačnou provádět do konce srpna, měli bychom to jako občané Vraného nějak řešit.


 • 4. 8. 2013 9:15
  Ema
  Re: Odpovědnost

  Ja jsem jedine pro. Musime alespon zkusit neco podniknout.
  Billboard a pravnik zneji dobre - klidne i oboji.
  Neco se musi stat, protoze tohle je neunosne.


 • 31. 7. 2013 22:32
  Lucie
  Mosty

  Most bychom si za tu nečinnost a lhostejnost krajského úřadu zasloužili min. v podobě provizorního mostu, jen bychom asi měli o to požádat - ve středočesk.kraji se jich za minulý týden postavilo 6: http://regiony.impuls.cz/stredocesky-kraj/vojaci-do-konce-cervence-postavi-provizorni-mosty-20130721-dsh9.html
  (důvodem jsou povodně, ale především to aby lidé z mnohem menších obcí nemuseli využívat zdlouhavé objíždky - postavila jim armáda (řeší to asi prozatimní Rusnokova vláda) provizorní mosty, které budou mít zdarma k dispozici 3 roky. Než bude někdo psát, že ten most nelze v této délce - zde je odpověď:
  http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/provizorni-most-vydrzi-i-desitky-let-45544/
  Otázka je výška mostu - ale nám by ten most stačil - za pochybení kraje s termínem na vykrytí zimního období, tzn., na období kdy je vltava pro lodě uzavřena.


 • 31. 7. 2013 22:53
  Lucie
  Mosty a dotace

  Ještě k financování mostů - asi málokde by si most financovala sama obec, a pokud ano asi se přihlíží k prioritě mostu / ten odkaz který sem někdo kopíroval - viz. zde: http://www.vz24.cz/clanky/novy-most-pres-sazavu-ve-zdaru-n-s-bude-stat-81-6-mil-kc/ bude cca III. mostem v pořadí (to je ta priorita, navíc jak sama starostka obce uvádí o dotaci nežádala). Vrané nad Vltavou nemá žádný most, přesto, že již při stavbě přehrady v roce 1936 se o tom uvažovalo, je to zdokumentováno v cyklu hledání ztrac. času, Vltava v obrazech. To že most nebyl potřeba tenkrát, je možné, v současné době by se však hodil oběma stranám - z důvodu zvětralých skal i na protějším břehu vltavy. Asi je potřeba jako vše ostatní začít řešit. Pozitivnější článek jsem našla zde - nejde o výši ceny - ale o způsob financování komplet z dotace: http://www.vz24.cz/clanky/most-pres-jizeru-v-m-boleslavi-by-se-mohl-zacit-stavet-v-zari/?cat=verejne-zakazky-a-tendry


 • 5. 8. 2013 19:46
  Václav Havlíček
  V.H.

  Přátelé každý z nás má jen dvě možnosti.1.počkat si v klidu na otevření silnice(to udělá moje maličkost).2. přijít z konkrétním návrhem,jak tuto situaci co nejefektivněji vyřešit a zároveň tento svůj návrh aktivně zrealizovat.Z žádného příspěvku jsem nic takového nevyčetl.Cítím pouze rádoby vtipné komentáře a v lepším případě" mělo by se ,chtělo by to,měli by,mohlo se udělat"atd.Tak kdopak to přátelé udělá?Těším se na Vaše návrhy a následnou aktivitu.V.H.


 • 6. 8. 2013 8:47
  Boris
  Re: V.H.

  Já Vám pane Havlíček řeknu přesně kdo podnikne něco konkrétního.....NIKDO. Ale hudrovat bude samozřejmě většina. Nicméně stejně jako neporučíte skále aby byla jen a pouze stabilní, tak nerozhýbete úřední šiml, ono to prostě nejde. A tak si apoň do příštího jara užijeme cyklostezku, pak budeme koukat na odsanovanou skálu a během příštích 15 let bude opravená i silnice. Tedy pokud půjde vše podle plánu :-) Měly bychom si uvědomit, že čas je nepodstatný.


 • 7. 8. 2013 12:48
  Iveta
  Re: V.H.

  P.Borisi nemáte pravdu,že NIKDO.Je tady dost lidí,kteří se snaží v tomto směru něco podnikat a jen nehudruji.A díky nim,se to zřejmě začíná trochu hýbat..A mimochodem,co vy tam co máte dělat na kole?Notabene s celou rodinou.Je to snad uzavřený pro všechny!


 • 7. 8. 2013 12:47
  Lucie
  Re: V.H.

  Víte p. Havlíček, ono je nutné postupovat společně a na to je potřeba se "najít" a právě tyto výzvy (mělo by se, mohlo by se...) k tomu právě tak trochu slouží, např. aby lidé, kterým není vše lhostejné se díky těmto výzvám spojili a násl. řešili... - pokud máte zájem se zapojit - v diskuzním fóru je uveden e-mail na p. Koubka, kterému můžete na sebe odeslat kontakt a zapojit se do spolupráce s lidmi, kteří nechtějí jen čekat... a nebo si samozřejmě můžete počkat, ale návrhy Vám asi nikdo - zvláště když neuvedete na sebe ani kontakt nepošle. Dále je připravena na obecním úřadě finanční sbírka, můžete se na vše informovat i tam.


 • 7. 8. 2013 15:50
  Boris
  Re: V.H.

  Ona je na obecním úřadě sbírka na sanaci skály ???
  A propo paní Iveto, co konkrétně se začíná ( kromě nestabilní skály ) hýbat ? Já samozřejmě vím, že tam ani s kolem nemám co dělat a jsem si vědom, že zcela vědomě páchám přestupek. Nicméně pokud budu chycen tak pokutu zaplatím.


 • 9. 8. 2013 9:53
  Iveta
  Re: V.H.

  Máte to v aktualitách-zpráva o sanaci skály,resp.předání staveniště.A ano,na OÚ je sbírka.


grafika_pata.jpg