• Herci Národního divadla zahrají Lidové pašije na ZbraslaviProfesionální herci vystoupí na představení pod širým nebem a společně se zbraslavskými  ochotníky zahrají Lidové Pašije před kostelem Sv. Jakuba v zámeckém parku Zámku Zbraslav. Představení se koná v sobotu 27. a v neděli 28. dubna od 15. hodin.

Hra Lidové pašije má dlouhou tradici. Hrávala se už v době baroka, hlavně v podkrkonoší, nebo v Pošumaví. V Hořicích na Šumavě se Pašijové hry hrají dodnes.

Hra Pašije aneb zrcadlo umučení a vzkříšení Pána našeho Ježíše Krista byla napsána na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu. Režíruje jí dlouholetý herec Národního divadla Oldřich Vlček. K představení složil originální hudbu František Štěrbák, hudební skladatel a dirigent, vedoucí hudebního souboru divadla Kalich. Na představení vystoupí řada význačných profesionálních herců Národního divadla, Městských divadel pražských a dalších českých divadelních scén (např. R. Mácha, J. Pidrmanová, S. Postlerová, J. Novotný, L. Žáčková, O. Vlček, J. Mílová, P. Beretová, S. Oubram, J. Pejchal). Členy divadelního souboru jsou zbraslavští farníci a místní divadelní ochotníci z divadla Jana Kašky.

Představení se hraje v historickém prostředí zámeckého parku Zámku Zbraslav v prostranství před Zbraslavským kostelem sv. Jakuba st. Děj příběhu se neodehrává na jevišti, ale hraje se mezi obecenstvem, které je součástí představení a zapojí se do hry jako lid jeruzalémský. Diváci tak mají možnost prožít Pašijový příběh na vlastní kůži.

„Pašijový příběh vtahuje diváky přímo do děje a strhuje je svou autenticitou.“ Říká režisér hry Oldřich Vlček

Lidové Pašije se hrají letos na Zbraslavi potřetí. Dosavadní představení vždy vzbudila mezi návštěvníky mimořádný ohlas. V loňském roce byl váženým hostem také pražský arcibiskup Dominik Duka. Letos je mezi pozvanými také biskup Václav Malý.

Vstupné na všechna představení je zcela dobrovolné. Všichni protagonisté, i profesionální herci, účinkují bez nároků na jakýkoli honorář.

Diváci mohou při té příležitosti navštívit Zbraslavský kostel, ve kterém jsou pohřbeni poslední Přemyslovci. V kostele jsou pochováni Václav II, Václav III a Eliška Přemyslovna. Kostel má bohatou sochařskou a malířskou výzdobou.  Vnitřní zařízení z r. 1750 pochází z dílny sochaře Ignáce Platzera, obrazy vytvořil Petr Brandl a Karel Škréta. Obraz na hlavním oltáři z r. 1744 je dílo malíře Giovanniho Battisty Piazzetta. V jižní boční kapli je barokní oltář s kopií obrazu Panny Marie Zbraslavské. Originál z roku 1360 je umístěn v Národní Galerii. V lodi kostela stojí pomník Přemysla Oráče od J.Štursy a P. Janáka (z r. 1924) se schránkami lebek králů Václava II. a Václava III. a královny Elišky Přemyslovny.

Divadelní představení může být dobrým tipem na víkendový výlet na Zbraslav i pro rodiny s dětmi.

Text: Petr Hampl, 724 702 306 hampe@email.cz, Foto: Ivana Hamplová, ivanahamplova@email.cz

Datum: 27. 4. 2013 a 28. 4. 2013, 15:00 - 16:00

Místo konání: Zámecký park Zámku Zbraslav, U Národní galerie 1, Praha – Zbraslav

Pořadatel: Občanské sdružení ZBRASLAVSKÉ PAŠIJE

Kontakt: Oldřich Vlček: 606 438 472, e-mail: oldik@volny.cz


grafika_pata.jpg