• Hejtman Středočeského kraje navštívil naši obecNa základě pozvání starostky obce navštívil v úterý 26. března 2013 obec Vrané nad Vltavou hejtman Středočeského kraje p. Josef Řihák.

Silnici do Vraného chceme zprůjezdnit co nejdříve, říká středočeský hejtman

Ve Vraném nad Vltavou se v úterý 26. března 2013 uskutečnilo jednání hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka se starostkou obce Martinou Filipovou a se starosty okolních obcí Dolní Břežany, Zvole, Ohrobec a Březová-Oleško. Tématem schůzky byla sanace skalního masivu podél silnice třetí třídy vedoucí ze Zbraslavi do Vraného, která je kvůli bezpečnosti uzavřena.

„V současné době máme připraven projekt na sanaci skály a probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby, které skončí 9. dubna. Sanace bude spolufinancována Státním fondem životního prostředí (SFŽP) a její celkové náklady se odhadují na 21 milionů korun,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. „Po skončení výběrového řízení bude následovat vyhodnocení veřejné soutěže a po vyhlášení vítěze poběží lhůta pro odvolání. Pak bude následovat podpis smlouvy o dotaci se SFŽP. Samotná sanace skály by měla trvat dva až tři měsíce,“ doplnil hejtman Řihák.

„Přislíbil jsem, že se osobně zasadím o to, aby se celý proces co nejvíce urychlil. Současná objížďka komplikuje život jak obyvatelům Vraného, tak i okolních vesnic. Budeme se proto snažit, aby byla silnice do Vraného opět průjezdná co nejdříve. Zvažujeme i variantu, že bychom podepsali smlouvu o dílo se zhotovitelem stavby ještě před podpisem smlouvy o dotaci, jelikož byl vydán registrační list a je tak téměř jisté, že dotaci ze SFŽP dostaneme,“ řekl středočeský hejtman.

„Bohužel nemůžeme přistoupit k provizorní sanaci skály, která by sice krátkodobě problém vyřešila, ale přišli bychom tak o dotaci v řádu několika desítek milionů korun, což si kraj v současné finanční situaci nemůže dovolit,“ dodal hejtman Řihák.

Během schůzky se starosty se hejtman zajímal také o situaci v okolních obcích, přes které vede objízdná trasa. Doprava v těchto obcích se podle slov starosty Ohrobce Pavla Makovského zvedla zhruba o 30% a je třeba tomu přizpůsobit dopravní značení, jelikož řidiči v tomto úseku často nedodržují povolenou rychlost. Starostové obcí také ocenili, že byla objízdná trasa z hlediska zimní údržby zařazena do kategorie druhé třídy, což významně zlepšilo dopravní situaci v obcích.

Po skončení jednání se hejtman spolu se starosty podíval přímo na místo, kde začíná uzavírka silnice. Ačkoli zde byly přes silnici nainstalovány betonové panely, někteří obyvatelé Vraného přesto do míst, kde kusy skály padají, vstupují. „Byl jsem informován odborem dopravy, že některé spadlé kusy kamenů byly z místa odneseny pravděpodobně obyvateli Vraného. Chtěl bych proto apelovat na všechny jeho obyvatele, aby skutečně do těchto míst nechodili a neriskovali zbytečně své životy,“ varoval hejtman Řihák.

(zdroj: webové stránky Středočeského kraje)

 

Reportáž o návštěvě hejtmana Středočeského kraje v obci Vrané nad Vltavou naleznete ZDE!


Komentáře

Přidat komentář
 • 27. 3. 2013 22:08
  Josef Koukal
  Kámen

  Děkuji za informace, které potvrzují, že dotace mají přednost před dodržováním zákona, že provizorní sanace skály je možná (v kontradikci s posudkem), a že tedy o řešení v zájmu občanů ani tak nejde. Nenapadá mne žádný racionální důvod, proč by obyvatelé Vraného odnášeli kameny z místa. Pokud je mi známo, tak jediný kámen si z Homole odnesla paní z krajského úřadu, která ho následně prezentovala na jednání zastupitelstva obce dne 20.2.2013.


 • 28. 3. 2013 10:42
  Josef Vítek
  Re: Kámen

  no nevím, jestli jste to vůbec četl, ale já to tedy poměrně chápu. Dotace je schválená, VŘ vypsáno, silnice uzavřena (dle vyjádření statika zcela oprávněně).Pokud by se to teď havarijně odstřelilo, tak by dotace nebyla a za rok by se situace opakovala.Tak snad je lepší to ještě chvíli vydržet a věřit, že se už třeba v květnu začne oprava, která by silnici uzavřela tak jako tak, jen o tři měsíce později.


 • 28. 3. 2013 23:19
  Josef Koukal
  Re: Kámen

  Ano, četl jsem to pozorně, stejně tak i analýzu rizik, znalecký posudek a jiné dokumenty. O oprávněnosti uzavírky si proto dovolím pochybovat. Tvrzení, že nelze provést havarijní zásah bez toho, aby byla dotace zrušena, je účelové. Vlastní odstranění havarijního stavu skalního masívu nemá vliv na rozsah instalovaných konstrukcí, které jsou předmětem dotace. A pokud to krajští úředníci neumí na SFŽP patřičně zdůvodnit, pak by se měli zamyslet nad smyslem svého úřadu. Vy věříte, že už třeba v květnu začne "oprava", která celý problém vyřeší, ale i téměř jistá dotace nemusí být vyplacena, neúspěšný nabízející se může odvolat, nebo může být zastaven celý dotační titul, viz např. ROP SZ. Navíc i po sanaci zůstane komunikace přetížena a instalované konstrukce se budou muset pravidelně udržovat. Navrhoval jsem tady postup, který by zahrnoval řešení celé dopravní situace z dlouhodobého hlediska, ale zřejmě je lepší utratit teď 21 mil. Kč na zasíťování skály, pak další miliony na cyklostezku a dále jezdit po kapacitně nevyhovující komunikaci lemované zamračenými pohledy chatařů na Jarově a doufat, že při výjezdu na Zbraslavi nás nikdo nesrazí. Tímto přístupem nezbývá než věřit, že zhotovitel je na tuto akci již připraven a modlit se, ať se dílo podaří, neboť jak je v Bibli psáno: Víra i hory přenáší.


 • 29. 3. 2013 11:48
  Josef Vítek
  Re: Kámen

  To že je uzavírka oprávněná dokazují už jenom fotky z uzavřeného úseku - je to pokryto padajícími kusy skály.
  Ale jinak máte pravdu, dlouhodobé řešení je prostě most v místě přívozu. Ze stávající cesty udělat cyklostezku na Jarov, tím by se doprava zjednodušila, odpadla by potřeba přívozu, autobusy by mohly zajíždět i do Vraného (a nejen k nádraží, ale i třeba do vzdálenějších lokalit).
  Ale tady se raději bude stavět podle mne nesmyslný kruhový objezd u závor. O žádostech na dotaci pro stavbu mostu ani nemluvě, byla k tomu velmi vhodná příležitost, při návštěvě hejtmana. Navíc ten most už je prý v územním rozhodnutí několik let. Možná nakonec té padající skále jednou poděkujeme, že se něco třeba pohne.


 • 1. 4. 2013 23:58
  Josef Koukal
  Re: Kámen

  Můžete prosím uvést odkaz na zmiňovanou fotodokumentaci? Pokud vím, tak žádná oficiální fotodokumentace neexistuje (není součástí posudku). Celá moje polemika tady je o tom, proč byla komunikace uzavřena tak náhle na konci ledna a na to mi doposud nikdo neodpověděl. Jinak souhlasím s tím, že vybudovat kruhový objezd u přejezdu, který křižovatku při stažených závorách zcela zablokuje, to bude rarita ve stylu kocourkovské kašny.


 • 28. 3. 2013 11:56
  Jan Chmelík
  Skála

  Ony tři měsíce nejsou rozhodně zanedbatelná doba - je to celé jedno čtvrtletí, ale to už je ted bohužel pozdě řešit...
  Posudek statika rozhodně není tak jednoznačný jak zde píšete - a už vůbec ne jeho odborné vyjádření z 31.1. (Které posudkem není, protože chybí znalecká doložka)
  Nejsem expert, ale pokud si myslíte, ze tato "akce Z" nadobro zabezpečí skálu, tak se podle mě mílíte. Jen vydrží on pár let dele než při dílčím odstřelu...
  Využil někdo návštěvy hejtmana k adresování problému dopravní obslužnosti v dlouhodobém kontextu? Otevření silnice pod skálou situaci, která je teď opravdu tragická, zlepší - ale rozhodně to není řešení léta trvajícího problému...


grafika_pata.jpg